6 lut 2015

Moda na zdrowie


Aktualnie nie trudno zauważyć, że nastąpił trend na zdrowe odżywianie. Nietrudno znaleźć blogi, artykuły w gazetach, informacje w lokalnych wiadomościach o zdrowiu. Wiele osób przegląda je z coraz większym zainteresowaniem wczytując się w to, co jest zdrowe, a co nie. Później oczywiście przekładają to na życie codzienne i zaopatrują się tylko w sprawdzone składniki, unikając tych obciążonych zbyt dużą ilością pustych węglowodanów i tłuszczów. Wiele osób, które są mniej konsekwentne w swoich działaniach zazdrości wytrwałości tym, którym się udaje.
I wszystko byłoby fajnie, gdy nie zaczynamy popadać w przesadę. Tak moim Państwo, jak się okazuje przesadne dbanie, o jakość diety może doprowadzić do choroby.


Ostatnio coraz głośniej jest o jednostce chorobowej zwanej – ortoreksją. Polega ona na przesadnej dbałości, o jakość diety. Pierwsze jej objawy są dość nieszkodliwe. To dokładne analizowanie kaloryczności produktów, analizowanie etykiet produktu. 

Problem pojawia się, gdy osoba chora zaczyna rezygnować ze spożywania produktów, gdy nie zna ich dokładnego składu i pochodzenia. W kolejnym etapie zaczyna unikać jakichkolwiek spotkań towarzyskich, gdzie mogłoby zostać podane jej coś, co uważa za nie zdrowe lub szkodliwe. 

Osoba chora doprowadza do wyniszczenia swojego organizmu poprzez zaprzestanie spożywania jakichkolwiek produktów. Wszystkie one przestają spełniać jej wygórowane wymagania zdrowotne i przestaje jeść.


Ortoreksja staje się równie szkodliwa jak bulimia czy anoreksja.


7 komentarzy:

 1. Tak, jak z wszystkim innym. Trzeba zachować rozsądek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że jest taka przypadłość ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze słyszę o czymś takim jak Ortoreksja, ale wcale nie dziwi mnie, że istnieje taka przypadłość. W końcu człowiek może uzależnić się praktycznie od wszystkiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja myślę że moda do duże słowo. Teraz jest więcej pseudo mody czy zasad u ludzi. Co się nie słyszy w reklamach zdrowy pasztecik, nawet zdrowy cukier widziałem reklamę. Płatki fit do jedzenia z mnóstwem chemii czy coś bez cukru z morzem słodziku. Kto się zdrowo odżywia stale pogłębia wiedzę w tym temacie o doszukuje się prawdy a nie czyta tylko napisay reklamowe czy słucha reklam.

  OdpowiedzUsuń
 5. New Diet Taps into Revolutionary Concept to Help Dieters Lose 12-23 Pounds within Just 21 Days!

  OdpowiedzUsuń