26 lut 2015

30 latek z pamięcią 60 latka
Podobno tak aktualnie wygląda rzeczywistość. Długotrwała zła dieta, ciągle korzystanie z kalendarza, przypomnień i notatek odbija się na sprawności funkcjonowania naszego mózgu. Pokolenie 30-. 40- latków ma pamięć porównywalna z pamięcią 60- czy 70-latków.
I tak zastanawiając się nad tym chwilę, to czy faktycznie nasi dziadkowie nie wykazują się lepszą pamięcią od nas. Ilu z nas potrafiłoby szybko w pamięci przeliczyć bardziej skomplikowane równania matematyczne.


Odruchem wydaje się w takim wypadku sięgniecie po telefon i poszukanie opcji kalkulator. Nie staramy się nawet przez chwilę zastanowić nad odpowiedzią, skoro cuda techniki potrafią myśleć za nas. Zapewne zanim znaleźlibyśmy kalkulator dziadek znałby już odpowiedz na zadane pytanie.

Fakt, faktem za mało ćwiczymy mózg. Nasi dziadkowie mają rozrywki typu krzyżówki, łamigłówki. Często pamiętają numery telefonów nie tylko do swoich dzieci, ale i wnuków, sąsiadów i znajomych. A my? Ile numerów telefonów pamiętasz. Do kogo zdołałbyś zadzwonić, jeżeli okazałoby się, że padła ci bateria i musisz skorzystać z innego aparatu.

Nasza sprawność intelektualna spada. Zawdzięczamy to sobie i swoim złym wyborom. Nasz mózg potrzebuje przede wszystkim

RUCHU
 Regularny sport wpływa na dotlenienie mózgu i lepszą koncentrację.

ODPOWIEDNIEJ DIETY
Dzięki której znikną kłopoty z koncentracją i myśleniem.

ĆWICZEŃ
Jeżeli rozwiązywanie krzyżówek wydaje ci się nudne zawsze możesz uczyć się nowych słówek w języku obcym. To się zawsze może przydać i doskonale poprawia funkcjonowanie naszego mózgu.
Zmiana tych trzech nawyków szybko uwydatni możliwości naszego mózgu, o których nawet nie przypuszczaliśmy.

12 komentarzy:

 1. A to już wiem, ze potrzebny mi ruch i zdrowa dieta. Na wiosnę naprawdę się przyda.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja muszę więcej dotleniać mózg!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie zdawałem sobie nawet sprawy, że tak to wygląda. Chyba najwyższy czas zacząć o siebie dbać skoro może być niebawem tak źle.

  OdpowiedzUsuń
 4. No to dobrze, że jem dużo szpinaku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety, idziemy na łatwiznę w każdym aspekcie naszego życia. To musi mieć złe skutki

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasem takie urządzenia, które mają za nas wszystko pamiętać są dla nas zabójcze i niszczą naszą pamięć, ponieważ staje się niepotrzebna. Dobrym sposobem jest uczyć się czegoś na pamięć np wierszy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miejmy nadzieję, że postęp medycyny przyniesie nowe, skuteczne leki w walce z zapominaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trzeba dbać o siebie. Niestety w dzisiejszych czasach, bez notatek, kalendarza i telefonu nie da się wszystkiego zapamiętać. Więc mózg trzeba ćwiczyć w inny sposób, choćby nawet nauką słówek jak wspomniałeś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Coraz więcej ludzi je byle jakie jedzenie i tym samym niszczą sobie mózg, tak samo przez nadmiar mediów i informacji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety pamięć trzeba ćwiczyć. :D Ale różnie z tą pamięcią bywa...

  OdpowiedzUsuń
 11. New Diet Taps into Revolutionary Plan to Help Dieters Get Rid Of 23 Pounds within Only 21 Days!

  OdpowiedzUsuń