10 mar 2014

Cellulit – zmora każdej kobiety
Marzec. Ostatni gwizdek, aby wziąć się za siebie i dobrze wyglądać latem. Zalecenia – spadek wagi, aktywność fizyczna i ujędrnienie skóry, aby dobrze prezentowała się w bikini. Czas, zatem poważnie pomyśleć o walce z cellulitem. Zmorą każdej kobiety. Sposoby mogą być oczywiście różne. Peelingi, bicze wodne, kremy antycellulitowe, body wrapping. Jednak przed przystąpienie do działania należy poznać bliżej swojego wroga. Mam, zatem kilka przydatnych informacji, które trzeba poznać, aby zrozumieć, czym jest cellulit, dlaczego rzadziej występuje u mężczyzn i co zrobić, aby do lata nie nabawić się go jeszcze więcej niż aktualnie jest.

Cellulit to choroba (tak dobrze przeczytałyście) która doprowadza do powstania w obrębie tkanki tłuszczowej zwyrodnień o charakterze obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym. Tak mówi definicja. Jednak jak wygląda cellulit każda z nas wie. I tego na pewno tłumaczyć nie muszę. Ważne jednak, aby zdać sobie sprawę, że cellulit ma aż piec faz wzrostu.
Każda kolejna faza jest równoznaczna z gorszym wyglądem skóry. Przed przystąpieniem do walki z cellulitem należy określić, w której fazie się znajduje:

Faza I
Choć na powierzchni skóry nie widać żadnych zmian, to rozwój cellulitu już się zaczął. W tkance tłuszczowej pojawił się zastój żylny i limfatyczny.

Faza II
To ta, która widoczna jest po ujęciu skóry w fałdy. Zauważamy drobne nierówności. Powstały one w wyniku przenikania krwi do przestrzeni międzykomórkowej. Doprowadza to do tego, że między komórkami tłuszczowymi zbiera się płyn tworzący obrzęk

Faza III
Zmiany widoczne z zewnątrz po napięciu mięśni. Rozwój cellulitu się pogłębia i pojawiają się charakterystyczne twarde guzki.

Faza IV
Zmiany widoczne w spoczynku, nawet po rozluźnieniu mięśni. Skóra widocznie pofałdowana. Winna wszystkiemu jest silnie zwłóknienie tkanki łącznej, która otacza tkankę tłuszczową.
Mężczyźni oczywiście nie maja problemu z cellulitem. Występuje u nich bardzo rzadko. Jak zawsze wynika to z odmiennej budowy organizmu. Włókna kolagenowe w męskiej skórze są mocniej usieciowione. Jakby jeszcze tego było za mało to resztę robią hormony.
Jeżeli zatem zaobserwowaliście u siebie początek fazy II cellulitu i nie chcecie, aby rozwinął się on do fazy IV to musicie zadbać o następujące kwestie:

Cellulitowi nie służy
Zachowanie odpowiedniej masy ciała,
Zbilansowana dieta, z odpowiednią zawartością tłuszczu,
Nie nadużywanie soli,
Brak obcisłej odzieży, która uniemożliwia prawidłowe krążenie krwi
Regularna aktywność fizyczna,
Częste zmiany pozycji – siedzenie, stanie,
Chłodne kąpiele,
Unikanie stresu,
Rezygnacja z obuwia na wysokim obcasie.

Teraz, kiedy już poznałyśmy wroga i jego słabe punkty, łatwiej będzie rozprawić się z nim…


3 komentarze:

 1. Hmmm okej, okej, nie rozumiem jednego, dlaczego buty na obcasie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego samego powodu, co ciasne ubrania. Brak prawidłowego krążenia krwi:)

   Usuń
 2. New Diet Taps into Revolutionary Idea to Help Dieters Lose 20 Pounds in Just 21 Days!

  OdpowiedzUsuń