20 paź 2013

Fobie


ArachnofobiaBaliście się kiedyś do tego stopnia, że strach paraliżował każde wasze działanie. Nie byliście w stanie normalnie myśleć, funkcjonować, poruszać się? Jeżeli minął on z czasem i wywoływany był jakimś nietypowym zdarzeniem to na pewno nie była to fobia. Jeżeli jednak za każdym razem reagujecie w ten sposób widząc daną rzecz lub osobę, to może zaliczacie się do 25% społeczeństwa chorego na fobie.


Tak, fobia to choroba, którą może wyleczyć tylko specjalista. Wręcz niemożliwe jest zwalczenie jej samemu, najbliższe otoczenie często zamiast pomóc pogłębia jeszcze stany lękowe. Jedynym rozwiązaniem problemu jest udanie się do psychologa, który stopniowo pozwoli uwolnić się od lęków.

Dlaczego tak ciężko zwalczyć tą chorobę? 

Odpowiedź jest prosta. Osoby na nią cierpiące są inteligentne. Zdają sobie sprawę, że ich strach nie ma logicznego podłoża i nie powinny się bać. Jednak mimo tego w chwili kontaktu z przedmiotem fobii popadają w panikę. Z niewyjaśnionych przyczyn paraliżuje je strach. Często nawet sama myśl wywołuje silny niepokój.

Leczenie fobii

W bardzo poważnych przypadkach lekarze podają pacjentom leki. Jednak najczęściej wystarczy psychoterapia do wyleczenia osoby chorej na fobie. Psycholog przede wszystkim motywuje pacjenta do walki ze strachem. Dawniej metoda leczenia była dużo bardziej nieprzyjemna. Za jedyną skuteczną metodę leczenia uważano konfrontację z przedmiotem fobii. Szok wywołany u pacjenta był tak silny, że aktualnie rzadko stosuje się tą metodę. Jakie są, zatem dzisiaj popularne metody leczenia? No cóż, ciekawe rozwiązanie wprowadzili amerykańscy uczeni, którzy wykorzystując symulacje komputerową stykają pacjenta w świecie wirtualnym z tym, czego się boi.

Rodzaje fobii

Są dwa podstawowe rodzaje fobii.


-        Prosta
-        Społeczna

W przypadku fobii prostej chodzi o strach przed konkretnymi rzeczami, istotami lub sytuacjami. Tu praktycznie mamy niekończącą się listę chorób. Fobia może objawiać się strachem przed wodą, wężami, ogniem, lustrami, komputerami, chodzeniem, lataniem, pająkami.
Drugi rodzaj fobii, fobia społeczna dotyczy relacji międzyludzkich. Osoba chora boi się kontaktu z innymi osobami do tego stopnia, że izoluje się od społeczeństwa. Trudno znaleźć jej zarówno pracę jak i życiowego partnera. Rozmowa z nieznanymi osobami wywołuje u nich paniczny strach. Często osoby chore ze względu na swoją chorobę popadają w alkoholizm lub ratują się narkotykami.
Co ciekawe fobie objawiają się zarówno u kobiet jak i mężczyzn, przy czym kobiety zapadają na nią częściej? U ludzi młodych i dorosłych. Fobia może pojawić się dopiero na starość. Nie ma żadnego schematu.
Ważne, aby szybko zdiagnozować chorobę i udać się do specjalisty celem jej wyleczenia.
 
Ofidiofobia

Dentofobia

Cyberfobia

Etnomofobia

Trypanofobia

Bibliofobia

5 komentarzy:

  1. brrrr pająki :/ strasznie się ich boję nawet tych małych

    OdpowiedzUsuń
  2. nienawidzę pająków,a węże kocham. Jestem jakaś nienormalna. :P A dentysty się nie boję,tylko samego bólu... A moja największa fobia to ... wstyd? Zawsze jak coś robię wyobrażam sb ,że robię to źle i jak inni na to patrzą... Jak sb pomyślę,żę mogę się zbłaźnić to czuję się sparaliżowana. :x

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja cierpię na amaksofobię. Poważnie - mam wszystkie klasyczne objawy świadczące o fobii, chociaż mój mąż uważa, że jestem po prostu wygodnisią :)

    OdpowiedzUsuń