9 wrz 2013

Brudne pieniądze


Zastanawialiście się kiedyś jak brudne mogą być pieniądze? Nie chodzi mi oczywiście o źródło ich pochodzenia, bo to temat na innego bloga, a o fakt, ze przechodzą one z rąk do rąk. Od jednej osoby do drugiej. Stykają się z portfelami o nieskazitelnej czystości jak i takimi, które są siedliskiem całej gamy zarazków.
 
Ludzie potrafią robić naprawdę głupie rzeczy z banknotami. Mogą służyć one do wycierania nosa, wciągania kokainy oraz innych rzeczy, o których nie chcę nawet myśleć.
Dlatego nie powinno nikogo zdziwić, że na papierowych pieniądzach można znaleźć 40 tyś bakterii. Poczynając od tych, które cały czas bytują na naszej skórze jak Micrococcus luteus, a kończąc na chorobotwórczych Kocuria rosea.

Oczywiście oprócz bakterii na banknotach można spotkać również wirusy, które są stanie przeżyć w takich warunkach nawet przez 7 dni.

Co ciekawe naukowcy udowodnili, że świeże banknoty, które trafiają do obiegu zostają skażone kokainą lub innym narkotykiem w przeciągu 2 tygodni. Badania te wykonana w Wielkiej Brytanii, ale założę się, że u nas sytuacja nie byłaby dużo ciekawsza.
Jak jednak zwykły obywatel ma się przed brudnymi pieniędzmi ochronić? Płacić non stop kartą się nie da…

4 komentarze:

  1. Choćby nie wiem ile bakterii miały, ja i tak nimi nie pogardzę :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewnie na pieniądzach przesiaduje wiele bakterii tyle, że nie wszyscy ich posiadacze od razu łapią jakąś chorobę. Zdecydowana większość ma się dobrze i nie narzeka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czasami się nad tym zastanawiam ;) no, ale co poradzić :) pieniądze nie śmierdzą :D

    OdpowiedzUsuń