25 cze 2013

Rozstępy – zmora kobiet czy mężczyzn




Candy, jakie niedawno organizowałam na blogu dobiegło końca. Wzięło w nim udział ponad 70 osób. A wiecie, co to oznacza – to 70 tematów, o jakich chętnie poczytalibyście na tym blogu. Dziękuje Wam za pomysły, które systematycznie będę realizować. Wyniki konkursu ogłoszę jutro, a dzisiaj napisze o rozstępach na prośbę Krystiana.

Na początek proponuję krótki test z wiedzy o rozstępach, czy wiecie, zatem:

·         Jaki procent kobiet w ciąży zagrożonych jest pojawieniem się rozstępów?
·         Czy tylko kobiety w ciąży narażone są na tego typu zmiany skórne?
·         Czy rozstępy znikają same?
·         Jakie są skuteczne sposoby ich usuwania?
·         Jakie zabiegi kosmetyczne należy stosować, aby wyeliminować je?


Ciekawe, na ile pytań byliście w stanie samodzielnie odpowiedzieć. Pewnie bez trudności stwierdziliście, że rozstępy to oczywiście problem nie tylko kobiet w ciąży. Łatwo nabawić się ich mogą również osoby, u których następuje gwałtowny wzrost lub spadek wagi, nastolatkowie w trakcie wzrostu, oraz pacjenci spożywający leki hormonalne.

Rozstępy mogą, zatem dosięgnąć zarówno kobiety jak i mężczyzn, osoby otyłe i szczupłe, niskich i wysokich. Co ciekawe na rozstępy bardziej odporne są brunetki i bruneci o piwnych oczach, mniej zaś niebieskoocy o jasnej karnacji. Pojawienie się ich jest również uwarunkowane genetycznie. Zatem jeżeli Twoja mama zmagała się z rozstępami masz 80% szans, że i Ciebie dosięgną.

A czym są rozstępy? To twory powstałe w wyniku powstawania nieprawidłowych włókien kolagenowych, które w pierwszym stadium mają różowoczerwony kolor i podłużną strukturę. Mogą umiejscowić się praktycznie wszędzie, z wyjątkiem stóp i twarzy. Najczęściej pojawiają się oczywiście na brzuchu i udach.

I fakt, faktem kobiety w ciąży nie bez powodu się ich obawiają, bo dosięgają 60-80% Pań spodziewających się dziecka. To dość sporo, nie sądzicie? Mi udało się ich uniknąć, ale moje koleżanki z patologii ciąży już nie miały takiego szczęścia. A brzuszek poorany rozstępami może być zmorą niejednej młodej mamy.

Rozstępy mają to do siebie, że w trakcie ich powstawania następują dwie zasadnicze fazy.

I faza

Zwana zapalną występuje w okresie do 6 miesięcy, maksymalnie dwóch lat od ich pojawienia się. Wtedy to mają one ten nieciekawy czerwonawy kolor i są rozłożone równolegle w stosunku do siebie. W tym okresie możemy najłatwiej je jednak usunąć, czyli inaczej sprawę ujmując z rozstępami należy walczyć od pierwszej chwili, kiedy się pojawiły.

II faza

Zwana zanikową następuje w momencie, kiedy rozpoczęły się procesy regeneracji. Zmieniają one kolor na biały, ewentualnie szary. Stają się mniej widoczne, jednak nie sposób ich nie dostrzec gołym okiem. W tej fazie rozstępów dużo trudniej się pozbyć, a skuteczne bywają jedynie zabiegi przeprowadzone w gabinetach odnowy.

Dobrze, obiecałam Wam jednak, że dokładnie napisze, jakie zabiegi stosować. Zatem, jeżeli posiadacie rozstępy w fazie I to musicie znaleźć minimum dwa dni w tygodniu, kiedy będziecie mieli czas i chęci na przeprowadzenie dogłębnych zabiegów kosmetycznych.

Zalecany jest, zatem na początku pięciominutowy prysznic zimną i ciepłą wodą, następnie minimum 10 minutowy peeling całego ciała z dokładnym masażem części objętych rozstępami i następnie wcieranie odpowiedniego specyfiku wspomagającego walkę z przeciwnikiem.

Wybór na rynku odpowiedniego kosmetyku nie powinien sprawić Wam dużej trudności, fakt faktem, oferta jest dość spora, ale przecież łatwo ja zweryfikować po sprawdzeniu opinii na dany preparat w Internecie.

Systematyczność i cierpliwość ( na efekty przyjdzie trochę poczekać) da nie tylko poprawę wyglądu skóry, ale i zmniejszy znacznie ich widoczność.

Jeżeli zaś posiadasz rozstępy w drugiej fazie, cóż tu nie pozostaje nic innego jak spróbować jednej z metod typu – dermabrazja, kwas lub laser. Wszystkie polegają na zniszczenie wierzchniej warstwy naskórka i pobudzenia procesów regeneracji. Tu jednak jest temat morze i dlatego dokładniej o tym w kolejnym poście.

Na koniec dodam tylko, że rozstępów nie można zlikwidować. Jest to mylne pojęcie. Mogą się one stać niewidoczne, ale nigdy nie znikną. Pod wpływem zabiegów regeneracyjnych powstają nowe włókna kolagenowe i nakładają się one na widoczne rozstępy tuszując je.
Nie liczcie, zatem na to, że znikną one same. Skoro się pojawiły, to znaczy, że trzeba z nimi walczyć, a nie czekać na cud. Jeżeli nie posłuchacie mojej rady za jakiś czas może okazać się, że straciliście możliwość skutecznego ich zatuszowania za pomocą domowych sposobów i jedyne skuteczne zabiegi to te ze znieczuleniem miejscowym, które nie należą do najprzyjemniejszych.

Dla pocieszenia dodam, że wiele celebrytów męczy się z rozstępami w równym stopniu jak my. Oto osoby, które nie wypierają się, że je posiadają.








9 komentarzy:

 1. Jestem właśnie tą brunetką o niebieskich oczach i jasnej karnacji :-/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam niestety rozstępy i to dużo. Pojawiły się mniej więcej jak miałam 10 lat, podobno za szybko rosłam i skóra nie nadążała :/ Rozstępy ma również mój brat ale na plecach u dołu. Co więcej rozstępy ma również mój narzeczony i tak jak ja na nogach i nad pupą.

  OdpowiedzUsuń
 3. hm... ja chyba muszę się za to wziąć, rozstępy mam od dawna dawna,bo jak bylma mała byłam chuda, potem troszke przytyłam, w granicach normy,ale znów schudłam i niestety :( i chyba muszę poprosic ukochanego by mi wcierał i masował przynajmniej 10 min. te różne specyfiki, ale myśle,że raczej nie będzie mial obiekcji :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie mam rozstępów jak narazie, ale za to mój chłopak ma na ramionach od pracy fizycznej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie poczytam coś więcej na ten temat:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Natura też ma wady ... jak by problemów było mało. Eh.... Trzeba to jakoś zaakceptować bo jak się jest już skazanym na te skórne potwory to małe szanse są aby je zupełnie zniwelować.

  OdpowiedzUsuń
 7. przyznam, że nie wiedziałam, że mężczyzni tez mają rozstepy, nie spotkałam takich... mnie niestety to dotyczy :< od okresu dojrzewania.

  OdpowiedzUsuń
 8. panowie też mają rozstępy a niestety dość rzadko się o tym mówi, dlaczego się u nich pojawiają i jak mogą sobie z nimi radzić. Jednak sposoby, które są skuteczne dla pań niekoniecznie sprawdzą się u panów. A jak ktoś chciałby wiedzieć więcej na temat rozstępów u mężczyzn warto poczytać tutaj http://www.marekwasiluk.pl/rozstepy-u-mezczyzn/

  OdpowiedzUsuń
 9. BongaCams is the hottest live sex webcam website.

  OdpowiedzUsuń