9 kwi 2013

BezpłodnośćNiedawno minął rok jak urodziłam synka. Cudowny maluch. Obchodząc jego pierwsze urodziny wróciły do mnie wspomnienia, gdy staraliśmy się o dziecko. Dość długo to trwało.

Zgodnie z definicją bezpłodności, która mówi, że bezpłodność jest to stan, gdy nie dochodzi do poczęcia, pomimo tego, że małżonkowie utrzymują stosunki płciowe bez użycia antykoncepcji, co najmniej rok, kwalifikowaliśmy się już do badań. Jednak do nich nie przystąpiliśmy, a po pewnym czasie dwie kreseczki same pojawiły się na teście ciążowym.
Teraz możemy cieszyć się chwilami spędzonymi z naszym cudownym dzieckiem. Ile jest jednak par, które nie ma tak dużego szczęścia jak my. Których starania nie przynoszą efektów? Jak duży ból rodzi się w sercu kobiety i mężczyzny z niemożności posiadania dzieci?

 
Kobieta zaczyna o ten stan obwiniać mężczyznę, mężczyzna kobietę. Konflikt, który narasta z każdym miesiącem u niektórych par kończy się rozstaniem. Młodzi ludzie zapominają, dlaczego ze sobą są, skupiając się tylko na chęci posiadania dziecka.
Statystyki zaś są nieubłagalne. Z każdym rokiem przybywa młodych ludzi, u których wykryta zostaje bezpłodność.

Bezpłodność wynika z czterech podstawowych czynników:


 1. Czynnik kobiecy,
 2. Czynnik męski,
 3. Czynnik mieszany
 4. Bezpłodnosć idiopatyczna


Co ciekawe czynnik kobiecy i męski kwalifikuje się na równi – i wynosi po 30%, mieszany dotyka 35% par, zaś bezpłodność idiopatyczna 5%.
Przyczyna bezpłodności ze strony kobiety wynika z zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowej budowy narządów płciowych, posiadania przeciwciał plemnikowych.
U mężczyzn zaś przyczyną niepłodności jest niewłaściwa budowa lub niedobór plemników. Co ciekawe w 1 mm spermy znajdować powinno się od 40-60 mln plemników. Jeżeli liczba ta osiąga poziom poniżej 20 mln szanse na zapłodnienie są równe zeru.
Czynnik mieszany uwarunkowany jest przez oboje partnerów. Pozostaje jeszcze bezpłodność idiopatyczna, czyli taka, której przyczyny nie zostają zdiagnozowana, pomimo wykonaniu wielu badań diagnostycznych.
Partnerzy, którzy podejrzewają u siebie bezpłodność powinni udać się do specjalisty celem podjęcia leczenia. 

Czego należy się spodziewać po rozpoczęciu leczenia i jak wyglądają kolejne stadia badań?

Pierwszym etapem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z obojgiem partnerów. W trakcie rozmowy lekarz poruszy kwestie dojrzewania, występowania chorób układu płciowego, stosowania leków, używek, życia intymnego oraz czasu trwania niepłodności.

Następnie zaleca szereg badań – poczynając od badania krwi, wzrostu, masy ciała, stopnia owłosienia, ciśnienia tętniczego, a kończąc na badaniu ginekologicznym kobiety i andrologicznym mężczyzny. Zleci również wykonanie badań hormonalnych obojga partnerów i przebadanie męskiego nasienia.
W kolejnym stadium, po zdiagnozowaniu przyczyn niepłodności następuje faza leczenia właściwego.

I choć czas diagnostyki, leczenia może się bardzo wydłużać to nie należy się poddawać. Pierwszy uśmiech tak długo oczekiwanego dziecka zrekompensuje wszystkie złe wspomnienia.

Bo czy na takie maleństwo nie warto jest czekać – dzisiaj wyjątkowo zdjęcia z prywatnego albumu. Poznajcie mojego synka Sebastiana.

8 komentarzy:

 1. Sama słodycz!! A jakie ma prześliczne duże oczka!! A to zdjęcie w czerwono-białej czapeczce wymiata :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki słodziak!!! :*** Niech śliczny i zdrowy rośnie :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale cudowny Maluszek:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wybacz ale muszę to powiedzieć bo mylisz pojęcia !!!
  Ten kto wyleczy BEZPŁODNOŚĆ dostanie Nobla bo (cytat z pierwszej lepszej strony)

  "Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych"

  W odróżnieniu od niepłodności, bezpłodność to trwała niemożność posiadania potomstwa, np. z powodu braku jajników (u płci żeńskiej) lub jąder (u płci męskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. W ciążę najłatwiej się zachodzi, kiedy się jej nie planuje :) Porównując do iluś lat wstecz, to bezpłodność staje się powoli epidemią. Wszystkiemu winne są warunki środowiskowe i żywność, w której znaleźć można wszystko, co złe.

  OdpowiedzUsuń