11 gru 2012

Łykasz antybiotyki? Koniecznie to przeczytaj.Okres przeziębień, grypy ruszył pełną parą. Osobiście jak ognia unikam antybiotyków, wole domowe sposoby na wyleczenie się, ale gdy choroba się nasila z ciężkim bólem serca idę do lekarza. Oczywiście praktycznie po każdej wizycie dostaje antybiotyk. Jeżeli u was jest podobnie to przeczytajcie ten artykuł, który poszerzy waszą wiedze na temat tego jak je stosować.

Antybiotyki mają za zadanie zniszczenie bakterii, które odpowiedzialne są za wywołanie stanu chorobowego. Jednakże, jak do tej pory nie udało się wyodrębnić leku, który działa tylko i wyłącznie na „złe” bakterie. A co to oznacza? Wraz z bakteriami chorobotwórczymi niszczona jest też cała naturalna flora bakteryjna. To właśnie jest przyczyną tego, że infekcja może szybko powrócić pod inną postacią.


Aktualnie wielu osób podkreśla, że antybiotyki podawane są zbyt często pacjentom. Trudno się z tym nie zgodzić. Niektórzy lekarze nawet na zwykłe przeziębienie przypisują antybiotyk. Jakie mogą być tego skutki? Nieciekawe. Bakterie uodporniają się na antybiotyki, zmieniają swoje DNA. Z czasem może, zatem dojść do sytuacji, że antybiotyki przestana działać. I osobie chorej lekarze nie będzie mógł podąć skutecznego leku. Śmiertelność wzrośnie.
Łykając antybiotyki trzeba przestrzegać pewnych zasad.

PO PIERWSZE nigdy nie sięgać po leki przypisane innej osobie. Takie działanie może mocno zaszkodzić twojemu organizmowi. Dodatkowo osłabi system odpornościowy.

PO DRUGIE antybiotyk zawsze należy brać do końca. Czasem wydaje się to bezsensowne, bo po dwóch dniach już czujemy się bardzo dobrze, a antybiotyk zalecany jest do łykania przez 7 dni. Jednak dobre samopoczucie niekoniecznie świadczy o tym, ze wszystkie bakterie chorobotwórcze zostały zlikwidowane. A zaprzestanie brania antybiotyku doprowadzi do ponownego ich namnożenia i szybkiego powrotu infekcji.


PO TRZECIE zażywać leki zawsze o wyznaczonych porach. Umożliwi to utrzymanie stałe3go poziomu antybiotyku we krwi i tym samym skuteczną walkę z chorobą. Jednakże, jeżeli zapomnieliśmy wziąć leku o danej godzinie i zbliża się pora zażycia kolejnej porcji nie łykajmy dwóch tabletek na raz, ponieważ może wywołać to wystąpienie skutków ubocznych.

PO CZWARTE zawsze popijaj leki wodą. Sok cytrusowy, czy mleko może i lepiej smakują, ale też utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Mleko zawiera dużo wapnia, które wchodzi w reakcje ze składnikami leku i tworzy związku nierozpuszczalne w wodzie. To, dlatego też zalecane jest, aby antybiotyki przyjmować na godzinę przed, lub dwie godziny po jedzeniu.

PO PIĄTE nie rozgryzuj tabletki. Moja koleżanka nie jest w stanie niczego połknąć bez rozdrobnienia tego na części pierwsze. Ale niestety nie jest to dobra metoda. Zniszczenie osłonki leku powoduje, że część zawartych w nim substancji zniszczona będzie przez kwasy żołądkowe. Lek nie zadziała tak jak powinien.

PO SZÓSTE w trakcie kuracji nie pij alkoholu. Nawet jak już czujesz się super. Połączenie antybiotyku z alkoholem może wywołać kołatanie serca, ból głowy, wzrost ciśnienia krwi.

PO SIÓDME w trakcie kuracji odstaw preparaty witaminowe. Są one dobra pożywką dla bakterii i osłabiają działanie antybiotyku.

PO ÓSME w trakcie przyjmowania antybiotyków chętnie sięgaj po żywność zawierającą probiotyki, czyli „dobre” bakterie. Pomogą one osłonić przewód pokarmowy i szybko odbudować właściwą mikroflorę.  

1 komentarz: