10 gru 2012

Jak być szczęśliwym?


Umiecie odpowiedzieć na to pytanie? Teoria wydaje się być prosta. Robić to, co się lubi, mieć wokół siebie osoby, które się kocha. Jednak, dlaczego wielu osobom nawet spełnienie tych warunków nie przynosi szczęścia. Co zatem zrobić, aby być szczęśliwym?

Szczęście to bardzo subiektywne odczucie. Żadna osoba nie czuje się szczęśliwa przez cały czas. Jest to nierealne. A jednocześnie konieczne, aby docenić wyjątkowe chwile.

Podobno bycia szczęśliwym można się nauczyć. Zlikwidować pewne zachowania na rzecz innych.
Jak się, zatem zachowywać, aby podnieść poziom endorfiny. Oto, co sugerują psycholodzy.


Żyć chwilą obecną

Innymi słowy – „Nie bać się jutra”. Wydaje się banalne, ale nie wiem, czy ktokolwiek potrafi to zrobić. Cieszyć się tym, co nas otacza, nie myśląc o tym, co nas czeka. Jak usunąć z pamięci wszystkie zobowiązania, sytuacje stresujące, które są przed nami?

Dużo się śmiać

To już jest łatwiejsze do wykonania. Nie bać się, co powiedzą inni, tylko śmiać się z tego, co nas spotyka. Nieważne, czy coś rozśmieszyło cie na przystanku autobusowym, czy w zapchanym metrze. Jeżeli odczuwasz radość daj jej upust.

Wysypiać się

Dla młodych mam zadanie niewykonalne, ale reszta osób niech dba o zdrowy sen. Czasami lepiej dobrze się wyspać i zmarnować te dwie, trzy godziny leżąc w łóżku, niż mieć zmarnowany cały następny dzień, z powodu przemęczenia. A człowiek śpiący i zmęczony rzadko jest szczęśliwy.

Słuchać dużo muzyki

Takiej, jaką lubisz. Uwielbiasz muzykę poważna, niech towarzyszy ci na każdym kroku. To samo dotyczy muzyki pop. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, że muzyka uszczęśliwia. Cały rok czekam na chwilę, kiedy będę mogła włączyć świąteczne piosenki. Nic innego mnie tak pozytywnie nie nastraja jak muzyka, która wprowadza świąteczny nastrój.

Naucz się mówić „NIE”

I to chyba najważniejszy podpunkt. Pomyśl ile razy robisz coś, co jest sprzeczne z twoim charakterem, z twoimi założeniami, dlatego, że nie masz odwagi powiedzieć NIE. Nie chcesz urazić drugiej osoby, boisz się lub stwierdzasz, trudno, jak trzeba to zrobić to nie mam wyboru. Wybór zawsze jest. Skorzystaj ze słowa NIE. Jeśli nie chcesz czegoś zrobić nie ustępuj – powiedz NIE i bądź szczęśliwa.

Robić jedną rzecz na raz

Człowiek jest nieszczęśliwy, gdy przytłacza go ilość obowiązków, które ma na głowie. Zawsze chce szybciej, więcej. Psychologowie twierdzą, ze jest bardzo prosty sposób na wyjście z tej pułapki. Jaki? Wykonywać tylko jedną czynność i na niej się skupić w danej chwili. Zatem, jeżeli rozmawiasz przez telefon to nie zajmuj rąk wkładaniem prania do pralki lub odbieranie poczty email. Skup się na rozmowie. Usiądź wygodnie. Poświęć czas tylko swojemu rozmówcy. Dobra organizacja to na pewno sposób na szczęście.

Zrezygnować przez tydzień z czytania gazet i oglądania wiadomości.

Powiem szczerze, ze sama chętnie zrezygnowałabym z dozy tych nieciekawych informacji. Czasami po przeczytaniu kilku nagłówków w gazetach, czy na portalach z wiadomościami mam dość. Tu morderstwo, tam gwałt. Wszystko, co negatywne jest na piedestale, wiadomości pozytywnych brak. Nikt o nich nie pisze, a jak już na pewno nie jest to temat dnia. I nawet jak wstanie się w doskonałym humorze, to odpalenie Internetu lub telewizora znacznie może popsuć humor.
Choć powiem szczerze, że chętniej zamiast całkowicie rezygnować z wiadomości ustawiłabym blokadę na niewyświetlanie tego, co złe, a uwypuklenie tego, co dobre. Szkoda, że jest to niemożliwe.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz