26 lis 2012

Napoje energetyczne – jak duże zagrożenie stanowią?


Odpowiedzi na to pytanie nie jest prosta. Znanych jest bardzo dużo przypadków śmiertelnych, które mogły wywołać napoje energetyczne, ale bardzo ciężko jest udowodnić, że to właśnie one były sprawcą. Dlaczego? Ponieważ głównym składnikiem, który jest odpowiedzialny za nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu jest kofeina.

I tu pojawia się problem. Ludzie pijący kawę nie są narażeni na przedwczesna śmierć. Nawet ci, którzy wypijają kilkanaście filiżanek dziennie.


Dlaczego zatem kofeina zawarta w kawie nie jest o nic oskarżana, a kofeina zawarta w napojach energetycznych przynosi najgorsze z możliwych skutki?
Naukowcy przypuszczają, że przyczyną mogą być interakcje występujące pomiędzy składnikami napojów energetycznych.
Jednak przypuszczenia to za mało, aby wstrzymać sprzedaż napojów energetycznych lub chociaż wprowadzić nakaz sprzedaży ich od 18 roku życia.
Ponadto rynek napojów energetycznych z każdym rokiem rozrasta się. Napoje te sprzedają się lepiej niż soki owocowe czy warzywne. Przynosi to zysk państwu, a co przynosi zysk nie tak łatwo jest znieść. Wiadomo, jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Producenci zaś tego typu środków spożywczych prześcigają się coraz bardziej, aby ich napoje były coraz lepsze. Nie dążą do poprawy smaku, a do wzmocnienia ich działania. Zatem zwiększają ciągle ilość kofeiny.
Jeżeli ktoś zaś jest zwolennikiem energetyków, nie ogranicza się na jednym. Potrafi w ciągu dnia wypić 10 lub więcej.
Rada jest jedna. Jeżeli nawet jesteś zwolennikiem napojów energetycznych ogranicz ilość ich spożywania. I unikaj innych produktów zawierających kofeinę. Pamiętaj, żyje się raz.


3 komentarze:

  1. oj nie, nie pijam tego świństwa:) jak mi spada wydajność, to piję zieloną herbatę a ogólnie, to mega dużo wody:)

    OdpowiedzUsuń
  2. W ogóle tego nie piję...Zdarzyło mi się kilka razy, w trakcie sesji na studiach...Obudziło mnie, ale nie czułam się potem najlepiej...Uważam, że po coś takiego można sięgać naprawdę w wyjątkowych przypadkach.

    OdpowiedzUsuń
  3. nominuję Cię na liebster blog :) dosiegnac-marzen.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń