1 lis 2012

Kilka mitów dotyczących raka piersi

Tak jak i na temat innych chorób powstało wiele mitów dotyczących raka piersi. Wiążą się one przede wszystkim z prawdopodobieństwem zachorowania, przebiegiem choroby. Obalmy cześć z nich.
1.    Na raka piersi zachorują tylko te osoby, których krewni chorowali na raka piersi – niestety choroba ta, może dosięgnąć również te osoby, które w rodzinie nie miały zachorowań. Faktem jednak jest, że jeżeli na raka piersi zachorowała jedna z twoich najbliższych krewnych – matka, siostra, córka – prawdopodobieństwo wystąpienia stanu chorobowego u ciebie zwiększa się dwukrotnie.
2.    Fiszbiny występujące w biustonoszach mogą wywołać raka piersi – naukowcy do chwili obecnej nie stwierdzili zależności pomiędzy uciskającymi fiszbinami, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi. Zatem fiszbiny mogą tylko stanowić dyskomfort, nie są jednak w żaden sposób groźne.
3.    Każdy guz w piersi jest nowotworem - tylko 20% wykrytych przez kobiety guzów w piersi zajmują zmiany nowotworowe. Pozostałe, to niegroźne znamiona. Jednak z każdą zmianą należy udać się do lekarza, bo tylko on jest w stanie wykluczyć raka piersi.
4.    Odsłonienie guza piersi podczas operacji wpływa na jego rozprzestrzenienie się – ten mit jest szczególnie groźny, ponieważ przez niego wiele kobiet nie decyduje się na operację. Naukowcy nie stwierdzili, aby guz piersi rósł szybciej lub wywoływał więcej przerzutów po operacji. Po otwarciu pacjenta lekarz może stwierdzić, że guzy są bardziej rozprzestrzenione i jest ich więcej. Jednak operacja nie wywołała stanów chorobowych, a jedynie umożliwiła odkrycie stanu faktycznego.
5.    Implanty zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi – zgodnie z aktualnym stanem wiedzy implanty nie wpływają na zwiększenie zachorowania, zatem kobiety, które mają ochotę na powiększenie biustu mogą spokojnie go wykonać.
6.    Prawdopodobieństwo zachorowania na raka wynosi 1/8– jest to nieprawda, ponieważ czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo jest wiek. Gdy osiągnie 30-lat prawdopodobieństwo wynosi 1/233, zaś w wieku 85 – 1/8
7. Kobiety o małym biuście mają mniejsze prawdopodobieństwo na zachorowanie na raka piersi – niestety wielkość biustu nie decyduje o tym, czy zachorujesz na raka piersi, czy też nie. Jedynym mankamentem jest to, że bardzo duże piersi ciężej zbadać.
8. Po mastektomii nie można zachorować na raka piersi – choć brzmi to niewiarygodnie niektóre kobiety profilaktycznie usuwają piersi, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania. I choć w takim wypadku, faktycznie spada ono o 90% to jednak pozostaje niewielka szansa na zachorowanie.
9. Kofeina wpływa na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi – rzeczywistość wskazuje wręcz odwrotnie – picie kawy wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania, nie zaś zwiększenie.
10. Biopsja wpływa na naruszenie komórek rakowych i późniejsze ich przeżuty – w 2004 roku naukowcy przeprowadzili dokładne badania, z których wyszło, ze biopsja nie ma żadnego wpływu na rozprzestrzenienie się komórek rakowych.
11. Kobiety szczupłe tak samo często chorują jak otyłe – naukowcy zgodnie twierdzą, ze otyłość wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania, zatem jest to kolejny, dobry powód, aby schudnąć.
12. Leczenie niepłodności zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi – jednoznacznej odpowiedzi zaprzeczającej temu stwierdzeniu jeszcze nie ma, jednak dotychczasowe badania nie potwierdziły, ze podawanie estrogenu wpływa bezpośrednio na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka piersi.


1 komentarz:

  1. Profilaktyczna mastektomia do mnie nie przemawia, bo wiem jak moja mama przeżywała konieczna mastektomię...

    OdpowiedzUsuń