20 lis 2012

Jak poradzić sobie z jesienną depresją?


Chyba nawet najbardziej odporna osoba nie jest w stanie przeciwstawić się jesiennej depresji. To za jej sprawa problemy drobne i błahe nagle rosną do rangi problemów roku. I co najgorsze zamiast walczyć z chandrą łatwo się jej poddajemy i ją podsycamy negatywnymi myślami. Jakie są sposoby radzenia sobie z jesienną depresją? Różne. Oto tylko kilka z nich.


NIE DOŁUJ SIĘ BARDZIEJ

Straciłaś pracę. Nagle z dnia na dzień. To jest problem. Nikt temu nie zaprzeczy. Ale myśli w stylu i co dalej? Jak ja sobie poradzę? Gdzie ja w tych ciężkich czasach znajdę pracę? Nie pomogą.
Podejdź do problemu inaczej. Pomyśl. To tylko chwilowa sytuacja, niedługo trafi mi się zajęcie 1000 razy lepsze od poprzedniego. Przeczekam to.

NIE ANALIZUJ

Twoja najlepsza koleżanka zrobiła prawdziwe świństwo. Nie spodziewałaś się tego po niej. Teraz siedzisz i analizujesz tą sytuacje. Non stop od nowa. Podsycasz swój gniew, złość, nienawiść. Jeżeli natychmiast nie przestaniesz możesz szybko doprowadzić się do depresji., Nie roztrząsaj w nieskończoność tej sytuacji. Zajmij swoje myśli czymś zupełnie innym, bardziej pozytywnym. Bo skoro okazała się ona taka, a nie inna to czy warto zaprzątać nią sobie głowę? Olej ją.

PRZESTAŃ PISAĆ KATASTROFICZNE SCENARIUSZE

Wiele osób, u których wykryto depresję miało skłonność do pisania katastroficznych scenariuszy. Przewidywały one, że w niedalekiej przyszłości dotknie ich coś naprawdę złego. Będą miały wypadek samochodowy, umrze najbliższa im osoba. Jeżeli takie czarne myśli nawiedzają i Ciebie to uświadom sobie, że nie jesteś wróżką i nie masz kryształowej kuli. A jak masz już cos przewidywać to nastaw się na wygrana w totka. Przepowiednia zapewne i tak się nie sprawdzi, ale marzenia o wygranej lepiej uprzyjemnią czas niż strach o najbliższych.

NIE ROZDRAPUJ PRZESZŁOŚCI

Nie ma osoby na tym świecie, która jest nieomylna i nigdy nie popełniła żadnego błędu. Dlaczego zachowałam się w ten, a nie inny sposób? Ile razy zadajemy sobie to pytanie. Jednak odpowiedź na nie jest bardzo prosta. Biorąc pod uwagę wiedzę, jaką miałyśmy w danym momencie ciężko było nam zachować się inaczej. Teraz rozdrapując przeszłość możemy inaczej spojrzeć na nasze zachowanie, ale i stan naszej wiedzy się zmienił. Zatem nie płaczmy nad rozlanym mlekiem. A jeżeli sytuację można naprawić to postarajmy się to zrobić.

NIE SIEDŹ SAMA W CZTERECH KĄTACH

To doprowadza do depresji. Kontakty z ludźmi utrzymują nasze zdrowie psychiczne na odpowiednim poziomie. Zawsze znajdzie się osoba, która umili nam czas, rozśmieszy, da możliwość na spojrzenie na daną sytuację inaczej. Kontakt z innymi ludźmi to najlepsze lekarstwo.

ŚWIAT NIE JEST TYLKO CZARNY I BIAŁY

Nie przechodź ze skrajności w skrajność. Myśli nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie lubi to skraj negatywnego myślenia. Każdy z nas może wymienić, co najmniej 5 osób, dla których jesteśmy najważniejsi. Życie to nie czarno biała bajka. To największa ze znanych kolorowanka.

 To tylko kilka przykładów. Jednak na dzisiaj wystarczy. Wprowadzenie tych 6 przykazań w życie zmieni je drastycznie. A na koniec zdjęcia ze słonecznych miejsc. Jeżeli nie ma słońca za oknem możemy go poszukać na zdjęciach. 


5 komentarzy:

 1. oj, gdyby to wszystko było tak proste, jak radzisz...:)

  OdpowiedzUsuń
 2. łatwo powiedzieć ;p staram się nie dawać jesiennej chandrze, ale to nie zawsze jest możliwe niestety ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. racja... jesienna chandra mnie właśnie dopadła... i wszystko jest nie tak jak być powinno i wiem, że pozytywne myślenie to połowa sukcesu ale jest ciężko

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja za cały komentarz dam wam linka do jednego mądrego demota - którym naprawdę warto kierować się w życiu. Wtedy wszystko jest ładniejsze. Wystarczy jak sobie uświadomimy którą bestię karmimy;)
  http://fishki.pl/fishka,Kt-rego-wilka-karmisz,34050.html
  PS. Admin a może wrzuć go do artykułu:D

  OdpowiedzUsuń