28 lis 2012

Jak pomóc osobie, która ma depresje?


Udowodniono, że okres jesienno- zimowy wzmaga stany depresyjne. I co innego borykać się z drobnymi problemami, a co innego popaść w depresje. Poradzić z nią sobie samemu nie jest łatwo, ale bardzo dużo pomóc może wsparcie bliskiej osoby.

Jak zatem pomóc osobie mającej depresje? Przede wszystkim należy jej uświadomić, że sama nie pokona przeciwności i że jedynym sposobem na wyjście z choroby jest pomoc lekarza. Jeżeli bliska nam osoba złamałaby nogę pierwszą rzeczą, jaką zrobilibyśmy byłoby zawiezienie jej na pogotowie. W przypadku depresji uszkodzenie ma charakteru duchowy. 


A skutki nieleczonej depresji bywają jeszcze gorsze od złamanej nogi. Ludzie, którzy nie poddadzą się leczeniu skłonni są do popełnienia samobójstwa. Ich problemy stają się tak duże, że w żaden sposób nie są wstanie sobie z nimi poradzić. To ich przerasta i poddają się, Ne chcą dalej żyć.

Nigdy nie należy odsuwać się od osoby w depresji. Taka osoba rzadko, kiedy sama zadzwoni i poprosi o pomoc. Choć bardzo jej potrzebuje. Należy utrzymywać stały kontakt. Wspierać, wysłuchać w miarę możliwości pomóc. Ważniejsze jest jednak, aby poczuła się ona kochana i akceptowana.

Warto ponadto wypełnić takiej osobie czas. Często depresja pojawia się w momencie, kiedy człowiek czuje się niepotrzebny. Wystarczy jednak dać takiej osobie cel, aby miała motywacje do wstania z łóżka. Warto poprosić ją o małą przysługę, a jak wykona nagrodzić w dowolny sposób. Ważne jest, aby poczuła, że ma po co żyć.

Ponadto zachęcać do kolejnych wizyt lekarskich, pilnować, aby chora osoba brała zalecane leki. Wydaje się, że jest to oczywiste, ale brak nadzoru nad chorymi osobami, często doprowadza do tego, że popadają oni w jeszcze większą chorobę.


Ważne jest również jak najszybsze wykrycie u dane osoby depresji. Zatem jeżeli ktoś tobie bliski przeżył niedawno trudne chwile zwróć uwagę, czy jego zachowanie jest normalne. Pamiętaj również, że depresja często dotyka kobiety po porodzie. Skutkiem jej może być niechęć do opieki nad dzieckiem, wstręt do siebie. Nie nazywaj takiej kobiety złą matką, zwróć uwagę na problem i postaraj się pomóc.


1 komentarz: