4 paź 2012

Obgryzanie paznokcie – jak skutecznie zwalczyć


Do dziś pamiętam jak moja mama ciągle powtarzała mojej siostrze – Nie obgryzaj paznokcie”. Jaki był wynik jej próśb? Marny. Moja siostra uparcie obgryzała paznokcie. Ciężko jej było się od tego odzwyczaić, ale ostatecznie się udało.
Obgryzanie paznokcie ma podłoże psychologiczne. Osoby dotknięte tą dolegliwością obgryzają paznokcie najczęściej pod wpływem stresu. Te powtarzalne zachowania przynoszą im ukojenie. Jednak często osoby te nie zwracają uwagi, że ranią się do krwi. To jest nie tylko problem estetyki. Osoby obgryzające paznokcie narażone są w większym stopniu na zakażenia. Bakterie znajdujące się na paznokciach i rękach przenoszą do jamy ustnej. Częściej zapadają na choroby infekcyjne jak przeziębienie.

Jest jednak kilka sprawdzonych metod, które pomogą zwalczyć ten nałóg u Ciebie i twoich najbliższych.1.    Uświadom sobie, co robisz – obgryzanie paznokcie wykonujemy tak samo nieświadomie jak pochłonięcie całej paczki chipsów przed telewizorem. Oglądając ciekawy program, słuchając czyjeś wypowiedzi nie do końca zdajemy sobie sprawę o robimy. Częściej analizuj sytuacje. Zwracaj uwagę na to, co robisz. Jeżeli z tym mankamentem męczy się Twoje dziecko lub mąż zwracaj im uwagę. Jeżeli zaś należysz do osób, które obgryzają paznokcie z nudów to znajdź sobie jakiekolwiek zajęcie. Dobrym rozwiązaniem jest zakup piłki do ugniatania. Zamiast wkładać ręce do ust ugniataj piłeczkę. Ta metoda działa. 
2.    Zadbaj o wygląd paznokcie – udowodniono, że wiele osób zrezygnowało z obgryzania paznokcie po tym jak zaczęły o nie bardziej dbać. Wystarczy je ładnie pomalować – co sprawdza się u kobiet lub przyciąć. Zmniejsza to ochotę gryzienia.
3.    Używaj specjalnego preparatu przeciw obgryzaniu paznokci – dostaniesz go w każdej drogerii. Jak działa? Po posmarowaniu płytki paznokcie i wzięciu paznokcie do ust wydziela lekko gorzki, nieprzyjemny smak. Idealna metoda do zastosowania dla dziecka. Nic tak nie zniechęci jak brak przyjemności z obgryzania paznokci.
4.    Znajdź inny sposób na radzenie sobie ze stresem i niepokojem – często obgryzamy paznokcie pod wpływem stresu. Niezapłacone rachunki, problemy z mężem, teściową w pracy. To wszystko sprzyja obgryzaniu paznokci. Znajdź inne sposoby na zrelaksowanie się. To naprawdę nic trudnego. Niech to będzie spacer, książka, gra komputerowa. Wszystko co przyniesie ulgę twoim nerwom.

3 komentarze:

 1. Moim sposobem na to jest malowanie paznokci i częste używanie pilniczka, żeby nie dopuścić do powstawania jakichś niedoskonałości, bo one mnie zawsze kuszą do obgryzania :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwszy raz jestem na Twoim blogu i jestem pozytywnie zaskoczony, widzę, że przykładasz się do pisania wpisów, wszystkie są wysokiej jakości.
  O tym obgryzaniu paznokci też ciekawe informacje, same konkrety w jednym miejscu, ja niedawno trafiłem na całą stronę poświęconą temu tematowi: obgryzaniepaznokci.pl - tam też jest sporo ciekawych wiadomości w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. więcej na ten temat http://pytajozdrowie.pl/?qa=1338&qa_1=jak-zwalczyc-obgryzanie-paznokci

  OdpowiedzUsuń