16 paź 2012

Napój aloesowy – czy oby na pewno jest zdrowy?


Pamiętacie, kilkanaście dni temu testowałam napój aloesowy z IKEA. Nie ukrywam, że bardzo mi zasmakował, choć wpływ na smak miał aromat winogronowy, a nie natura.Podczas przeszukiwania Internetu można znaleźć multum informacji dotyczących prozdrowotnych właściwości aloesu.Jednak zagłębiając się w temat trochę głębiej okazuje się, że jest wiele przesłanek sugerujących, że sok z aloesu nie jest zdrowy, a wręcz przeciwnie. Może być powodem zachorowania na raka.
Historia stosowania soku aloesowego sięga czasów Faraonów. Już wtedy znane były jego właściwości lecznicze. Aloes używany był zarówno miejscowo jak i doustnie. Stosowany był w celu leczenia oparzeń, otruć, łuszczycy i innych chorób skóry.Naukowcy do dnia dzisiejszego starają się udowodnić, że aloes ma faktycznie właściwości prozdrowotne. Jednakże wyniki badań bywają różne.Toksykologiczne testy na zwierzętach – szczurach wykazały, że spożywanie systematyczne soku z aloesu może być przyczyna zachorowań na raka jelita grubego. Wpływ na to mogą mieć związki przeczyszczające znajdujące się w soku z aloesu. Ktoś powie, że badania przeprowadzono na zwierzętach, nie ludziach. Zgodzę się, ale skoro u jednego gatunku wywołuje raka, to nie jest wykluczone, że u innego nie będą.Badania te nie są zbyt optymistyczne, aczkolwiek nie potwierdzają one, w 100%, że aloes jest szkodliwy. Naukowcy z Wielkiej Brytanii podawali żel z aloesu ludziom chorym na zapalenie jelita. Stosowanie przez dwa tygodnie powyższego napoju przyniosło znaczną poprawę choroby.Zatem na dzień dzisiejszy doniesienia naukowe są sprzeczne, zarówno nie wykluczają jak i nie potwierdzają, czy sok z aloesu posiada właściwości prozdrowotne.Jaka jest, zatem moja rada? Pić, czy nie pić napój z aloesu. Wydaje mi się, że spożywanie go od czasu do czasu nie zagraża zdrowiu. Ale nie wprowadzajmy go na stałe do naszego menu, dopóki naukowcy ostatecznie nie udowodnią, że napój z aloesu przynosi więcej korzyści niż strat dla naszego organizmu.16 komentarzy:

 1. Lubię od czasu do czasu wypić sok aloesowy. Aloes bardzo dobrze sprawdza się jako tonik:) szybko niszczy wszelkie niedoskonałości.

  OdpowiedzUsuń
 2. wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, żebym piła sok aloesowy oO.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie wiadomo komu wierzyć z tymi badaniami, bo według nich prawie wszystko powoduje raka ;) muszę spróbować soku aloesowego, bo jaka wielka zwolenniczka tej rośliny, w takiej postaci jej jeszcze nie miałam

  OdpowiedzUsuń
 4. napewno jest lepszy od serwowanych napoji typu: gaz + sok ( w najlepszym przypadku zastepnik )+ E

  OdpowiedzUsuń
 5. w odpowiedzi na obawy działania przeczyszczającego - Aby wprowadzony do sprzedaży napój był absolutnie bezpieczny w używaniu na co dzień, musi być bardzo dokładnie oczyszczony z aloiny i emodyny - dwóch substancji o działaniu przeczyszczającym, znajdujących się w skórce liścia aloesowego. Zastanowić się trezba czy badania prowadzone sa na czystej postaci aloesu czy przerobionym i bezpiecznym produkcie, z ktorego została wyciągnięta sama esensja i zdrowie =)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jasne wszystko firmy forever jest najlepsze byle tylko sprzedac

   Usuń
 7. poprawa choroby -0 to na zdrowie, czy na chorobę?

  OdpowiedzUsuń
 8. Chiałabym jakiś odnośnik gdzie można faktycznie zapoznać się z tymi badaniami naukowców na temat szkodliwości aloesu i eksperymentu, tak bez podania konkretnego źródła można napisać wszystko ale czy warto w to wierzyć...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza tym takie badania na szczurach nie są miarodajne, przecież są produkty których zwierzęta nie przyswajają np czekolada jest zabójcza dla psów czy kotów a ludziom nie szkodzi więc może z aloesem jest podobnie! Ja tam zmierzam spròbować pić aloes, na pewno wszystko w nadmiarze szkodzi ale w rozsądnych ilościach czemu nie;)

   Usuń
 9. Popieram Kamila od lat używam aloesu ( z tej firmy ) i mogłabym przytoczyć kilka różnych sytuacji w których aloes poprawił moje zdrowie i mojej rodzinie. Tylko trzeba znaleźć czysty aloes, bo jak wiemy naturalny rośnie na pustyni a tylko niektóre firmy umieją zrobić czysty aloes. Jeżeli ktoś zetknął się z wyrobami aloesowymi to wie , że żel pomaga na żylaki, oparzenia, ukąszenia itd a pomadka aloesowa to typowy podręczny doktorek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak zgadza sie ja pije aloesforever juz od roku i znacząco obniżył mi poziom cukru http://www.forever.iq.pl/produkt/miazsz-aloe-vera

  OdpowiedzUsuń
 11. Mnóstwo produktów jest na rynku które w nazwie maja aloes a mają z nim tyle wspólnego co ja z robaczkiem świętojańskim.Myślę że w artykule jest mowa o testowaniu na szczurach całego liścia aloesowego zmielonego ze skórką czyli srodka przeczyszczającego.W polskich domach tak właśnie jest stosowany, hodowany w doniczce, zrywany, mielony i robi się z niego jakieś nalewki.Problem w tym że aloes który w takiej postaci działą głównie przeczyszczająco i nie może byc długo stosowany,bo dochodzi do podrażnień i kłopotów być może nawet do powazniejszych historii.Miąższ aloesowy bez aloiny i emodyny która jest w skorce nie powoduje żadnych podrażnień w jelitach lecz odwotnie leczy je, naprawia i uzdrawia.Jest cudownym panaceum na wile dolegliwości bez potrzeby używania chemicznych lekarstw.http://aloesowa.pl/17-aloe-vera-gel.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w testach stosowany był wyciąg z miąższu aloesu w proporcji 1,5% . Dziennie taka dawka podawana przez dwa lata ( 75% szczurów zachorowała na raka jelita grubego ) chcesz byc testerem prosze bardzo ale nie namawiaj do tego innych

   Usuń
  2. Ja również proszę o źródełko. Jak podaje się jakiekolwiek info o szkodliwości negując badania które mówią o zdrowotnym działoniu produktu to bardzo proszę o podanie badań z których Anonimowy oraz Pani Rogozinska korzystaliście. A może to ta samo osoba. Brak podania linku i przypisu świadczy jednoznacznie o napisanie ploteki zasłyszanej czyli kłamstwa. Więc każdy kto przeczyta moją wypowiedź a Pani Rogozińska w dalszym ciągu nie poda źródełka to będzie wiedział że to Pani kłamcz... .

   Usuń
 12. There is a chance you're eligible to get a $500 Ikea Gift Card.

  OdpowiedzUsuń