31 paź 2012

Czy wiedziałaś, że te produkty zawierają kofeinę?


Kofeina pobudza, niekiedy tylko ona jest w stanie doprowadzić do tego, że możemy zacząć normalnie funkcjonować po nieprzespanej nocy. U mnie często tak jest. Obalono mit, że picie małej ilości kawy jest powodem nadciśnienia.
O tym pisałam w tym poście.
Jednak zbyt duże spożycie kofeiny wiązać może się z nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak – zaburzenia snu, lęki, odwodnienie.
Aby tego uniknąć wystarczy zmniejszyć ilość wypijanych filiżanek kawy, choć nie tylko one są źródłem kofeiny.

Co jeszcze zawiera kofeinę?

Kawa bezkofeinowa – sama nazwa wskazuje, że powinna być BEZ KOFEINY. Jednak tak nie jest – zawiera ona około 20 mg kofeiny w przeliczeniu na jedną filiżankę kawy. To dość sporo biorąc pod uwagę fakt, że filiżanka normalnej kawy zawiera 100 mg kofeiny.

Napoje gazowane – chyba każdy wie, że Coca-Cola i Pepsi zawierają kofeinę. Jednak oprócz nich do grupy dołączyć można również Mountain Dew.

Czekolada – kofeina występuje naturalnie w ziarnach kakao. Im lepsza gatunkowo czekolada, tym zawartość kofeiny większa. Na rynku spotkać można również produkty, które dodatkowo „wzmocnione” są kofeiną, aby po ich spożyciu nabrać więcej energii.

Lody – te o smaku cafe latte, cappuccino nie są pozbawione kofeiny. Może nie uwierzycie, ale mogą one zawierać nawet do 35-40 mg kofeiny. To prawie równowartość tego, ile znajdziecie w puszcze coca-coli. A wydawałoby się, ze to tylko mały kubek lodów.

Tabletki odchudzające – tu czasami producenci przesadzają. I to mocno. Aby zmobilizować nas do ćwiczeń serwują nam w jednej małej tabletce 12 filiżanek kawy. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie czy jest to zdrowe.

Tabletki przeciwbólowe – udowodnione jest, że substancje zmniejszające krew szybciej zadziałają w towarzystwie kofeiny. Ważne jest tylko, aby ich nie przedawkować i nie spożywać więcej niż jest to zalecane.

Jogurty – o smaku kawy, z guaraną. Guarana jest naturalnym źródłem kofeiny. Jednak ilości kofeiny serwowane w takiej postaci są naprawdę niewielkie.

Teraz pomyślmy. Jeżeli zaserwujemy sobie w ciągu dnia dwie filiżanki kawy, lody o smaku kawowym, tabletkę przeciwbólową, czekoladę i puszkę coli to ile kofeiny spożyjemy?


4 komentarze:

 1. To dlatego mam tyle energii.
  Wszystko za sprawą czekolady:)
  Zdjęcie straszne:P

  OdpowiedzUsuń
 2. już wiem czemu wczoraj trzęsły mi się ręce po popołudniowej kawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale szczerze mówiąc, nic z tych rzeczy mnie jakoś nie zaskoczyło... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Do you love Pepsi or Coke?
  ANSWER THE POLL and you could get a prepaid VISA gift card!

  OdpowiedzUsuń