2 paź 2012

Czy kawa powoduje nadciśnienie?


Kofeina jest naturalnym stymulantem. Znaleźć ją można w orzechach, jagodach, i liści niektórych roślin.  Jednakże przez nas kofeina jest najczęściej spożywane w formie kawy lub herbaty. Szacuje się, że napoje te mogą być najbardziej powszechnymi pokarmami na świecie.


Ponieważ kofeina jest tak powszechne we wszystkich ludzkich kulturach, wiele badaczy starało się odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ ma ona na funkcjonowanie naszego organizmu. 
Działanie


Nikogo nie zaskoczy fakt, że kofeina działa pobudzająco. Zwiększa aktywności centralnego układu nerwowego. Po jej spożyciu czujemy się bardziej skoncentrowani i czujni. Kawa doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie wzrostu ciśnienia krwi.

Wydawałoby się, zatem, że osoby z chorym sercem, nie powinny pić kawy. Nic bardziej mylnego. Wyniki wielu badań mówią, że kofeina nie ma wpływu na powstanie nadciśnienia, chorób serca.


Kofeina a ciśnienie


Zbadano ponad 85.000 kobiet w okresie dziesięciu lat i okazało się, że nie ma zwiększonego ryzyka w/w chorób, nawet u kobiet, które piły więcej niż sześć filiżanek kawy dziennie.  Stwierdzono, że nie ma dowodów łączących kawę / herbatę i wysokie ciśnienie krwi.Kofeina krótkotrwale zwiększa ciśnienie krwi, nie jest ona jednak szkodliwa, ponieważ jest bardzo szybko usuwana z organizmu. To, dlatego musimy skorzystać z toalety po wypiciu tylko jednej filiżanki kawy.


 Co ciekawe badania wykazały, że u 15 procent osób z nadciśnieniem tętniczym, picia napojów z kofeiną spowodowało spadek ciśnienia krwi.Korzyści dla zdrowia Kawa i herbata mogą rzeczywiście mieć wiele korzyści dla zdrowia.  Najnowsze badania wykazały, że ciemne napoje takie jak czarna herbata i kawa są bogatym źródłem związków zwanych polifenolami, które mogą chronić zarówno przed chorobami serca i kilkoma rodzajami raka.  Stwierdzono zmniejszone ryzyko wystąpienia raka wątroby u mężczyzn, którzy piją kawę.
Zawarte w kawie i herbacie polifenole zapobiegają powstawaniu skrzepów krwi, które mogą prowadzić do udaru. 


Jeżeli jednak nie lubisz pić kawy ani herbaty wystarczy, ze będziesz spożywał warzywa i owoce, które są równie doskonałym źródłem polifenoli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz