26 paź 2012

Co to jest stres? Jak nasz organizm zachowuje się w stresie?


Gdy piszę ten post jest godzina 10.00 rano i zastanawiam się ile osób do tej pory dopadł stres. Bo zestresować się jest naprawdę łatwo. Powodów do stresu może być tysiące. Samochód, który dziś rano odmówił posłuszeństwa, egzamin o godzinie 8.00, szef, który jak zawsze przyszedł do pracy nie w sosie, dziecko, które dopadła choroba. Ile ludzi, tyle równych problemów. Jedne ważniejsze, drugie mniej ważne. Ale każdy problem doprowadza do tego, że nasz organizm przechodzi w stan gotowości i czujności.
Mało zapewne osób zdaje sobie sprawę jak bardzo nasz organizm reaguje na stres.

 
Sytuacja stresowa mobilizuje nasz organizm do podjęcia walki lub ucieczki. Gdy mózg otrzymuje sygnał o potencjalnym zagrożeniu, zaczyna wydzielać do krwi substancje pobudzające nadnercze do zwiększenia produkcji adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te nie bez powodu nazywane są hormonami stresu. Zmuszają, bowiem nasze wszystkie narządy wewnętrzne do pracy na maksymalnych obrotach.
I tak żołądek wydziela więcej kwasów, aby szybciej strawić pokarm i dostarczyć związki odżywcze do komórek. Zapewnia tym samym niezbędnej energii do obrony przed zagrożeniem. Serce, w tym samym celu szybciej pompuje krew.
I teoretycznie byłby to stan nieszkodliwy dla naszego organizmu, gdyby nie jeden mały drobny fakt. Gdyby zdarzał się rzadko.
Jeżeli jednak sytuacje stresujące powtarzają się bardzo często organizm nie ma czasu na regeneracje i jego funkcjonowanie pogarsza się.
Osłabiona zostaje odporność, a to bezpośrednio doprowadza do częstszego wystąpienia stanów chorobowych.
Ze stresem ciężko jest walczyć. Wiadomo przecież, ze szef się tak szybko nie zmieni, egzaminy same się nie zdadzą, a dziecko nagle nie wyzdrowieje. Jednak jest kilka skutecznych metod na zwalczanie stresu. Pierwsza z nich to aktywność fizyczna, druga to ulubiona muzyka lub film, trzecia wyjście ze znajomymi. Podczas tego typu działań nasz mózg produkuje antidotum na stres – serotoninę. Dzięki niej jesteśmy szczęśliwsi i bardziej pozytywnie postrzegamy świat.

A teraz coś na poprawę humoru. Nie wiem jak wy, ale ja, kiedy oglądam ten teledysk zawsze się uśmiecham.


3 komentarze:

 1. ostatnio poznałam stres "na wylot" i pisałam spory sprawdzian z tego, więc już chyba wszystko wiem :D

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.youtube.com/watch?v=iECxocOXzFg A to mój hicior:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mała uwaga. Wydziela się MNIEJ kwasu żołądkowego, bo w stresie dominuje układ współczulny, który hamuje czynności wydzielnicze i perystaltykę układu pokarmowego. Energia w takiej sytuacji nie pochodzi z trawienia gdyż pozyskanie jej trwałoby wiele godzin. Produkowana jest z zapasów glikogenu (wielocukru) magazynowanego w mięśniach i wątrobie. Zapraszam również do mnie na kilka sposobów radzenia sobie ze stresem - http://dlugoizdrowo.blogspot.com/2014/03/jak-radzic-sobie-ze-stresem-10-sposobow.html
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń