22 wrz 2012

Solarium zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry


Gdy pogoda za oknem jest pochmurna, dżdżysta i deszczowa ma się ochotę w jakikolwiek sposób poszukać słońca, które towarzyszyło nam przez całe lato. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd do ciepłych krajów. Część osób, aby utrwalić letnią opaleniznę w okresie jesienno- zimowym zaczyna coraz częściej odwiedzać solaria.

I może byłby to sposób na znalezienie słońca, które ewidentnie schowało się za chmurami, gdyby nie fakt, że solarium zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.Prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka zwiększa się o 74% u osób, które korzystają z solarium. Podkreślić należy fakt, że dane te nie są zależne od rodzaju łóżka, na którym dana osoba się opala.

Rodzaj urządzenia do opalania nie ma znaczenia, naukowcy stwierdzili, że nie istnieje bezpieczne łóżko.

Ponadto pomimo wcześniejszych badań określili również, że zagrożone są wszystkie osoby niezależnie od wieku, płci.

Opalanie w pomieszczeniach zamkniętych zostało zakwalifikowane do czynników sprzyjających powstanie raka skóry czerniaka.

Czerniak jest rzadkim schorzeniem, na które przypada jedynie 3% wszystkich zachorowań na raka skóry. Powoduje on jednak najwięcej zgonów.

Wyleczenie czerniaka rozpoznanego we wczesnych stadiach zaawansowania (grubość guza <1 mm) jest wysoka przy przeprowadzeniu doszczętnego wycięcia chirurgicznego, podczas gdy w przypadku zmian o większej grubości śmiertelność gwałtownie wzrasta.

Rokowania odnośnie czerniaka przedstawiają się następująco:

-           grubość poniżej 0, 76 mm przeżycie wynosi – około 93%
-           grubość powyżej 33 mm przeżycie wynosi - 33%

Jak rozpoznać czerniaka? Zmiany, które mogą świadczyć o jego wystąpieniu:

-           nierównomierne przebarwienia o prawie czarnym odcieniu,

-           powiększenie zmiany z niewielkimi wyciekami,

-           obwódka zapalna,

-           asymetria zmiany.

Żadne filtry stosowane w solarium nie ochronią skóry przed szkodliwym oddziaływaniem światła UVA, dają one tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Ja przedstawia się to u Was? Często korzystacie z solarium?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz