8 wrz 2012

Rak płuc


Chciałam napisać krótkiego posta dotyczącego raka płuc, jednej z najgroźniejszych i najczęściej występujących chorób. Jednak okazało się, że nie da się poruszyć tego tematu w sposób krótki i zwięzły. Jest to temat niezwykle złożony, dlatego też w najbliższym czasie pojawi się parę postów z fachową wiedzą.

Internet pomimo tego, że jest skarbnicą wiedzy rzadko porusza kwestie chorób nowotworowych.Dlaczego? Wydaje mi się, że ze względu na to, iż nie można na tym zarobić. Wiadomo, że na dzień dzisiejszy leku na raka nie wynaleziono. Nie ma, zatem czego reklamować.


Spośród wszystkich chorób nowotworowych rak płuc powoduje najczęstszą liczbę zgonów. Fakt ten nie napawa optymizmem. Dzieje się tak, dlatego, że jest on w większości przypadków bardzo późno wykrywany.

Na zwiększenie ryzyka zachorowania na rak mają wpływ takie czynniki jak:
 1.  Palenie papierosów – wpływa na to zarówno czynne jak i bierne palenie papierosów. Zatem jeżeli żyjesz w otoczeniu nałogowego palacza, nie jesteś bezpieczny. Szczególnie, zatem należy zwrócić uwagę na dzieci, aby w ich otoczeniu nie palić. Najważniejszym czynnikiem rakotwórczym w dymie tytoniowym są policykliczne węglowodory aromatyczne (benzopiren, di benzopiren, benzoantracen, metylochryzen) powstające w wyniku niecałkowitego spalania tytoniu.
 2. Czynniki zawodowe – należysz do grupy ryzyka, jeżeli pracujesz w otoczeniu takich związków jak azbest, związki chromu, arsenu, niklu, radu, uranu.
 3. Czynniki środowiskowe – zanieczyszczone powietrze.
 4.  Uwarunkowania genetyczne – jednakże one mają wpływ jedynie na ułatwienie działania karcynogenów środowiskowych.
Jak wspominałam objawy raka płuc są bardzo niecharakterystyczne, zatem trudno go wykryć w stadium, kiedy szansa na wyleczenie jest jeszcze duża.  Do najczęstszych objawów zaliczyć można:
 1. Uporczywy Kaszel – początkowo suchy, w kolejnych stadiach pojawia się wykrztuszanie śluzowej lub śluzowo-ropnej wydzieliny,
 2. Nawracające Zapalenie płuc – zapalenie płuc jest forma obrony organizmu przed stanem chorobowym,
 3.  Bóle klatki piersiowej, 
 4.  Świszczący, sapiący oddech,
 5.   Duszność,
 6. Duży spadek masy ciała,
 7. Spadek wydolności wysiłkowej,
Od        Wystąpienia objawów do zdiagnozowania choroby upływa przeciętnie 8 miesięcy.  

Rozpoznanie choroby opiera się na następujących badaniach:
 1. Wywiad lekarski z uwzględnieniem ubytku masy ciała
 2. Badanie lekarskie – lekarz szczególnie zwraca uwagę na węzły chłonne oraz określa wielkość wątroby
 3. Badania krwi – określają stan zapalny- wysokie OB, duże ilości białych krwinek.
 4. Badanie radiologiczne płuc i klatki piersiowej (RTG klatki piersiowej) – ujawnia występowanie podejrzanych struktur w płucach. Wykonuje się zdjęcie od przodu klatki piersiowe i od boku tak, aby móc dokładnie ustalić obecność guza.
 5. Badania tomograficzne - ważne przy niejasnym obrazie zdjęcia RTG i pomaga w dokładnej ocenie zaawansowania nowotworu.
 6. Ultrasonografia (USG) – Badanie to pozwala ocenić stopień zaawansowania raka, obecność ewentualnych przerzutów nowotworowych do wątroby, lub innych struktur jamy brzusznej.
 7. Badanie cytologiczne - Wykonuje się kilka rodzajów badań cytologicznych mających na celu stwierdzenia obecność komórek nowotworowych
 8. Scyntygrafia kości - Jest to badanie pozwalające ocenić obecność przerzutów do kości, określić ich charakter i rozległość, ocenić ryzyko złamań kości.
 9. Bronchoskopia -Badanie umożliwiające ocenić wgląd tchawicy i oskrzeli bez konieczności otwierania klatki piersiowej, dzięki kamerze i systemowi soczewek umieszczonych na cienkiej, giętkiej rurce. Dzięki temu badaniu można również pobrać wycinki z podejrzanych zmian w ścianie oskrzeli.
 10. Mediastinoskopia – Badanie to umożliwia obejrzenie śródpiersia i ocenę zaawansowania procesu nowotworowego w oparciu o liczbę zajętych węzłów chłonnych
 11. Diagnostyczne otwarcie klatki piersiowej  1 komentarz:

 1. łeee aż mi się nie chce tego czytać...straszne chorupsko! Dobrze, że nie pale!

  OdpowiedzUsuń