18 wrz 2012

Rak piersi – stopnie zaawansowania i badanie piersi


W Polsce statystyka jest tragiczna. Rocznie na raka piersi zapada 16 tyś kobiet, a 5,5 tyś umiera. Dlaczego tak się dzieje? Kobiety bardzo późno zauważają u siebie guzy. Wystarczy jednak systematycznie się badać, aby nie trafić do wyżej wymienionych statystyk. Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość 2 cm, rozwija się aż osiem lat. 

Cztery stopnie rozwoju raka piersi:

I STOPIEŃ – dotyczy guzów o wielkości poniżej 2 cm. W takim wypadku konieczna jest operacja, ale często wystarczy usunięcie guzka i badanie węzła wartowniczego. Duże prawdopodobieństwo wyleczenia przy zachowaniu piersi.

II STOPIEŃ – odnosi się do guzów o średnicy od 2-5 cm. W materiale pobranym do badan oraz w węzłach chłonnych pod pachą są komórki rakowe. Operacja jest niezbędna. Polega na usunięciu piersi z węzłami chłonnymi pachy.

III STOPIEŃ – występują guzy przekraczające średnice 5 cm. Rak zajął także skórę piersi i węzły chłonne. Operacja to pierwszy etap leczenia. Kolejne to chemio – lub radioterapia.

IV STOPIEŃ – niezależny od wielkości guza, przy stwierdzeniu odległych przerzutów. Komórki rakowe rozsiały się po organizmie. Najczęstsze przerzuty są do kości, wątroby i płuc.
Każda kobieta powinna regularnie badać sobie piersi. Wczesne wykrycie raka piersi zwiększa prawdopodobieństwo na pokonanie choroby.

SAMOBADANIE PIERSI

Składa się z dwóch etapów:
      oglądania stanu piersi w pozycji stojącej  
      badania dotykowego w pozycji stojącej i leżącej


Stań przed lustrem, Dokładnie obejrzyj  piersi trzymając  ręce opuszczone  wzdłuż ciała.
Powtórz oględziny, trzymając ręce uniesione do góry lub splecione za głową. Dobrze obejrzyj piersi także z profilu. Obejrzyj piersi trzymając ręce mocno wsparte na biodrach. Pochyl się do przodu.

Należy zwrócić uwagę m.in. na:
      zmiany kształtu lub położenia piersi
    zmarszczenia, uwypuklenia, wciągnięcia, zaczerwienienia lub zasinienia skóry  (także otoczki brodawki sutkowej);
      „skórkę pomarańczy”, znamiona, naczyniaki itp.;
      zmianę kształtu, wielkości, zaczerwienienie,
      owrzodzenie lub wciągnięcie brodawki sutkowej, wyciek z brodawki;

Zasady przeprowadzania badania dotykowego:

  •    rozpoczynać je zawsze w tym samym miejscu;
  •    skóry piersi dotykać całą długością palców, a badać opuszkami;
  •    zawsze wykonywać pełne badanie tzn. obejmujące piersi, okolice pachowe, okolice nad- i podobojczykowe.

Położyć rękę za/pod głową. Przeprowadzić dokładne badanie drugą ręką. Zwracać uwagę na: stwardnienia, zgrubienia  i guzki w miąższu piersi; powiększenie węzłów chłonnych. 

Ruchy w kształcie koncentrycznych okręgów 
 Badanie rozpoczyna się od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadle do kierunku ruchu, i przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.


Ruchy promieniste
Należy podzielić pierś podobnie do tarczy zegara i przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny 12, a następnie 1,2, 3 itd., zataczając niewielkie koła aż zostanie zbadana cała pierś.


W przypadku wykrycia jakiegokolwiek z w/w objawów lub innych niepokojących kobietę zmian, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

1 komentarz: