12 wrz 2012

Nowotwory – czyli jak powstaje rakW najbliższym czasie coraz częściej będę poruszać temat nowotworów. Dlatego pokrótce wyjaśnię wam na co to jest rak.

Nowotwór jest niczym innym jak niekontrolowanym wzrostem komórek.
W prawidłowej sytuacji w organizmie podziały komórek podlegają regulacji, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów człowieka. 

Nowotwór pojawia się wtedy, gdy mechanizmy hamujące podział komórek nie funkcjonują prawidłowo i istniejący porządek zostaje zaburzony.
Komórki dzielą się szybciej niż normalnie, w sposób chaotyczny, tworząc widoczne pod mikroskopem bezładnie ułożone nieprawidłowe kształty. W organizmie rośnie guz, który wykorzystuje część substancji energetycznych organizmu, prowadząc do obserwowanych często w chorobie nowotworowej utraty masy ciała.

Pojawiające się guzy mogą być niezłośliwe lub złośliwe.

W przypadku guzów niezłośliwych wzrost komórek jest ograniczony do okolicy powstania zmian i rokowanie w takim przypadku jest zwykle pomyślne.

Jeżeli powstały guz jest złośliwy, ma on zdolności do rozprzestrzeniania się (rozsiewu), przez naczynia krwionośne lub układ limfatyczny, poza obszar swego pierwotnego wzrostu, do innych części ciała. Często doprowadza do zniszczenia organów, w których rozwija się proces chorobowy. 

Obszar powstania guza nazywa się guzem pierwotnym. Jeżeli nowotwór rozprzestrzenia się na bezpośrednio sąsiadujące mięśnie, tkankę tłuszczową bądź skórę (często mówi się, że nowotwór nacieka otaczające tkanki), zjawisko takie określa się mianem wzrostu miejscowego.

Jeżeli zaś nowotwór rozprzestrzenia się, tworząc nowe zmiany odległe od guza pierwotnego, nazywa się je przerzutami lub guzami wtórnymi.

3 komentarze:

  1. Każdy rak jest nowotworem, nie każdy nowotwór jest rakiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam książkę "Antyrak – nowy styl życia", Autor: Dr David Servan – Schreiber. Pozwala uporządkować wiedzę na temat nowotworów. Tutaj recenzja: http://fasja.pl/blog/antyrak-nowy-styl-zycia-recenzja-ksiazki

    OdpowiedzUsuń