13 wrz 2012

Dzienne zapotrzebowanie na kalorieDzisiaj mam dla Was zadanie matematyczne. Ale krótkie i niewyczerpujące, zatem się nie przejmujcie. Pomoże ono uświadomić Wam, jakie zapotrzebowanie na kalorie ma Wasz organizm. Jest to szczególnie ważna informacja dla osób będących na diecie. 

Znając zapotrzebowanie energetyczne organizmu można dowiedzieć się o ile należy zmniejszyć ilość dostarczanych kalorii, aby schudnąć.

Pamiętajmy jednak, że nie możemy patrzeć tylko na kaloryczność danego posiłku. Bo wychodząc z takiego założenia na diecie jedlibyśmy same słodycze – nic trudnego ułożyć sobie dietę 1500 kcal, zawierającą same cukierki i ciastka. 

 
Nasz organizm zużywa różną ilość energii na trawienie poszczególnych grup związków. Aby strawić białko musi zużyć 20 razy więcej energii niż trawiąc węglowodany, które są łatwo przyswajalne. Dlatego właśnie diety oparte na spożywaniu białka tak szybko przynoszą efekt.

Ale wracając do tematu. Jak obliczyć kaloryczne zapotrzebowanie organizmu? To bardzo proste.

Podstawowa przemiana materii (PPM) warunkuje podstawowe procesy życiowe, takie jak oddychanie, praca układu krążenia, utrzymywanie stałej temperatury ciała.


 Ilość energii jaką potrzebujemy nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować oblicza się, zakładając, że zużywa sie 1 kcal na 1 kg masy ciała na 1 godzinę, czyli jeśli ważysz 70 kg (i jest to masa ciała mieszcząca się w granicach normy) 


Twoja podstawowa przemiana materii wynosi:

1 kcal x 70 kg x 24 h = 1680 kcal/24 h

 Następnie oblicz należy całkowitą przemianę materii (CPM), czyli PPM powiększoną o wydatek związany z aktywnością fizyczną. 

Pomnóż podstawową przemianę materii przez współczynnik aktywności fizycznej, wynoszący przy:
-     małej aktywności fizycznej np. siedzącym trybie życia = 1,4
-     umiarkowanej aktywności fizycznej np. rekreacyjnym uprawianiu sportu = 1,7
-     dużej aktywności fizycznej np. wyczynowym uprawianiu sportu = 2,4.

Zatem Twoja CPM przy umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi:
1680 kcal x 1,7 =2856 kcal/24hJakie są wasze wyniki?

2 komentarze:

  1. szkoda,ze nie ma podane ile wynosi taka aktywnosc tzn. jaka jest srednia(ile razy w tygodniu) itp. Moje zapotrzebowanie wynosi 2284,8 kcal na dobę :P

    OdpowiedzUsuń
  2. New Diet Taps into Pioneering Plan to Help Dieters Lose 23 Pounds within Only 21 Days!

    OdpowiedzUsuń