12 lip 2012

Miejscowe spalanie tłuszczu


Kto z nas nie widzi mankamentów swojego ciała? Często jest tak, że choć mamy idealna wagę, ciągle marzymy o spaleniu tłuszczu z okolic brzucha, ud, pośladków. Widzimy swoje niedoskonałości i chcemy je zwalczyćStajemy przed lustrem i stwierdzamy, całość nie wygląda źle, ale jakby zniknęła ta oponka z bioder to byłoby super. I w zależności od budowy ciała obiecujemy sobie, że w celu zlikwidowania tłuszczu na brzuchu będziemy robić dziennie 100 brzuszków, lub jeżeli doskwiera nam tłuszcz na udach 100 podskoków.

Pytanie jest jednak czy istnieje coś takiego jak miejscowe spalanie tłuszczu? Wielokrotnie wykonywano badania mające na celu potwierdzenie lub też obalenie tej teorii.
Miejscowe spalanie tłuszczu musiałoby się wiązać z pobudzeniem przepływu krwi przez tkankę tłuszczową w danym miejscu i następnie zwiększeniem uwalniania zmagazynowanego tłuszczu. Miałoby to następować w wyniku wykonywania ćwiczeń wybranej partii ciała. 

Naukowcy w celu ustalenia czy jest to możliwe, wybrali grupę osób, którą podłączyli pod specjalistyczną aparaturę. W kolejnym etapie wybrańcom kazano wykonywać ćwiczenia, ale tylko jedną partii ciała. Ćwiczyli tylko jedną nogę, druga spełniała rolę kontrolną. Następnie naukowcy wykonywali pomiary grubości fałdy skórno-tłuszczowej obu nóg i porównywano wyniki. Jakie były wyniki doświadczenia?


Pod wpływem ćwiczeń danej partii ciała stwierdzono zwiększone spalanie tłuszczu nad mięśniem pracującym, czyli wykonującym ćwiczenia, jednakże różnica w porównaniu z partią ciała niećwiczącą była bardzo niska. W wyniku wykonywania ćwiczenia nastąpiło spalanie tkanki tłuszczowej w całym organizmie, na daną partię ciała ćwiczenie zadziałało w niewielkim stopniu.

 Podsumowując, jeżeli chcemy spalić tłuszcz na brzuchu należy wykonywać ćwiczenia aerobowe typu bieg, marsz, wchodzenie po schodach. Nie ma sensu katować się brzuszkami, ponieważ mięśnie, które w wyniku tego ćwiczenia wyrobimy nie będą widoczne pod warstwa tłuszczu.

1 komentarz:

  1. Ja brzuszki i tak będę robić na brzuch:) To już tak z przyzwyczajenia:D

    OdpowiedzUsuń