19 lut 2012

Dlaczego nie należy jeść schabowego z ziemniakami?


Jedno z najbardziej popularnych dań w kuchni polskiej, schabowy z ziemniakami, szybkie do przygotowania, sycące, a jednak nie do końca zdrowe. Wielokrotnie pojawiało się na naszych stołach, przygotowane przez naszych rodziców, aktualnie sami danie to podajemy naszym dzieciom i uczymy je tym samym złych nawyków żywieniowych. Zastanawiacie się, co złego jest w tej potrawie – schabowym z ziemniakami, odpowiedź jest prosta, połączenie białka i skrobi. Dlaczego ten duet jest tak szkodliwy, ponieważ nasz organizm nie potrafi trawić jednocześnie tych dwóch składników pokarmowych.


Białko i skrobia po dostaniu się do jamy ustnej poddane zostają procesom trawiennym, w pierwszej kolejności zaczyna działać zasadowy enzym ptialina. Katalizuje on rozkład skrobi, gdy przeżuty pokarm dostaje się do żołądka, trawienie skrobi enzymami zasadowymi trwa nadal. Skutecznie osłabia to pepsynę, enzym odpowiedzialny za trawienie białka.  Dzięki temu stale obecne w żołądku bakterie zaczynają rozkładać białko i w efekcie doprowadzać do powstania toksycznych dla organizmu produktów ubocznych, a spożyte białko traci swoje właściwości.
Zamiast schabowego z ziemniakami zjedzmy schabowego z warzywami, lub też ziemniaki z warzywami. Czy tak trudno przestawić się na zdrowy tryb odżywiania? Sami zdziwicie się, że nie. Ponadto dolegliwości typu zgaga, niestrawność, ciężkość żołądka, tak często pojawiające się po obiedzie przestaną wam doskwierać.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz