24 sty 2012

Zielona herbata - to warto pić


Jednym z moich ulubionych napojów jest zielona herbata. Każdy, choć raz w życiu słyszał o jej dobrotliwym działaniu na ludzki organizm. Zielona herbata jest nie tylko zdrowa, ale i dobra. Jeżeli należysz do przeciwników tego stwierdzenia i smak ten nie odpowiada ci, to gwarantuje, że do tej pory nie trafiłeś na odpowiedni gatunek lub producenta tego napoju. W kolejnych postach dokonam oceny asortymentu znajdującego się na rynku. Może to ułatwi ci znalezienie odpowiedniego smaku. Dzisiaj jednak powróćmy do podstaw i rozwińmy temat, dlaczego warto jest pić zieloną herbatę.


Zielona herbata spożywana jest w Chinach od 4000 p.n.e. Legenda głosi, że jeden z cesarzy chińskich, odpoczywając pod drzewem herbacianym, zauważył, że kilka listków wpadło mu do miseczki z gorącą wodą. Oczarowany jej smakiem zaczął ją spożywać.
Herbata Zielona pochodzi z tej samej rośliny co herbata czarna. Nie jest jednak poddawana procesowi fermentacji.  Po zebraniu młodych liści pozwala się im zwiędnąć i odparować, a następnie suszy się je.
Zieloną herbatę najlepiej zaparzać wodą o temperaturze od 50-80ºC. Zatem po jej zagotowaniu należy odczekać około 5 minut. Samo parzenie nie powinno trwać dłużej niż 3-4 minuty, ponieważ nasila ono gorzkawy posmak.
W ostatnich latach zwiększyła się liczba badań dokonanych w celu określenia dobrotliwego działania zielonej herbaty. Udowodniono między innymi, że:
·         Polifenole [EGCG], znajdujące się w zielonej herbacie stymulują procesy odchudzania i chronią komórki przed działaniem wolnych rodników. Pełnią funkcję antyoksydantów,
·         Wpływa na poprawę funkcjonowania układu krwionośnego poprzez zmniejszenie poziomu glukozy oraz trójglicerydów we krwi. Zapobiega tym samym zawężaniu się naczyń krwionośnych.
·         Działa odprężająco,
·         Oczyszcza organizm z toksyn,
·         Łagodzi objawy kaca,
·         Posiada właściwości przeciwwrzodowe.
W celu osiągnięcia pozytywnego wpływu na organizm należy spożywać do 4 filiżanek dziennie tego napoju.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam zieloną herbatę i to nie jednej firmy np.zielona herbata ze skórką grejpfruta firmy Sir Edward Tea kupuję ją w Lidlu. polecam

    OdpowiedzUsuń