23 sty 2012

Kiedy rodzi się otyłość


Otyłość to choroba. Zgodnie z definicją to patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które może prowadzić do niekorzystnych skutków na zdrowiu. Definicja wydaje się prosta. Pytaniem podstawowym jest - skąd bierze się otyłość? Historie ludzi otyłych są różne.
Niedawno przeczytałam artykuł o bardzo ciekawych badaniach przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców nad otyłymi rodzinami. W trakcie badań okazało się, że rodzice, którzy nie planowali swojego potomstwa i mieli mieszane uczucia do macierzyństwa przekarmiali dzieci i pozwalali im na zjadanie dużo większej ilości słodyczy. 


Ich niepewność, co do własnych uczuć i jednocześnie chęć, aby dziecko czuło się kochane doprowadzało do nadopiekuńczości. Wynikiem zaś tej nadopiekuńczości była otyłość.
Często zapracowani rodzice, którzy nawet w weekendy nie mają czasu dla swoich dzieci, starają się rekompensować to poprzez spełnianie wszystkich zachcianek maluchów. Nie odmawiają im niczego – słodyczy, wizyt w Fast-food pragnąc, aby dziecko poczuło się kochane.
Niestety jest to jedna z najgorszych dróg, jakie mogli obrać. Małe dzieci są szczere. Dziecko spotykając swoich rówieśników usłyszy, że jest grube, brzydkie, że nikt nie chce się z nim bawić. Doprowadzić może to do wyobcowania, poczucia odtrącenia, które może przerodzić się w agresję i złość.
Chrońmy nasze dzieci przed nami samymi. Jeżeli chcemy sprawić dziecku przyjemność spędźmy z nim czas bawiąc się z nim. Karmy malucha racjonalnie wprowadzając do jego diety dużo warzyw i owoców. Słodyczy nie traktujmy, jako rekompensaty lub nagrody za zjedzenie posiłku. Zachowajmy umiar. Nie przekarmiajmy dzieci, ułatwmy im życie i wykluczmy problem otyłości.

1 komentarz:

  1. New Diet Taps into Pioneering Plan to Help Dieters Lose 23 Pounds in Just 21 Days!

    OdpowiedzUsuń